Bunları Bilin

Bunları Bilin!

Bilgisayarın Tarihçesi

 Tarihteki ilk bilgisayar ENIAC(1946)’dır. 167 m2 boyutunda ve 27 ton ağırlığındaydı. 

ABD’nin ikinci dünya savaşına girişiyle üretilen ilk bilgisayar uzun menzilli top ve füze atışlarının hesaplanmasında kullanıldı. Savaş bittikten sonra hava tahminleri ve atom fiziği hesaplamalarında da kullanıldı. Bilgisayarı doğru şekilde kullanmak için 6 kişiye ihtiyaç duyuluyordu. İnternetin Tarihçesi 

1939 II. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan soğuk savaş döneminde Amerika; nükleer bir savaş esnasında telefon hatlarının çoğunun tahrip olması ihtimalini düşünerek iletişimin sürekli devam etmesi amacıyla o zamanlar adına ARPANET denilen gelişerek adı INTERNET halini almış ilk ağ yapısını oluşturdu. 

Bill GATES 

Bill Gates ve arkadaşı Allen henüz 18’ine bile girmemiş 2 gençtir. Bir gün Popular Electronics dergisinin son sayısı ellerine geçer. Resimde bir bilgiişlemci (Altair 8800) görürler, uzay çağının çizgilerini taşır ve hayli albenilidir, ancak bu bilgisayarı kumanda edebilmek zordur ve bu haliyle pazarlanması mümkün değildir yani herkesin anlayabileceği bir program yüklenmedikçe makine koca bir “hiç”tir.
İki arkadaşın bu bilgisayarı satın alacak kadar paraları (400 dolar) olmadığı için dergideki resmine bakıp kabiliyetini çözmeye çalışırlar ve bu makineye bir program hazırlarlar. İşleri bittiğinde heyecandan titreyen bir sesle firmayı ararlar ve görüşmeye kabul edilirler. Hayli gergindirler, öyle ya makinenin resmine bakıp program yazmak tek kelimeyle deliliktir ve böyle bir çılgınlığı ancak onlar yapar. Hayatlarında ilk defa gördükleri cihaza programı yükleyip komutu verirler ve cevap gecikmeden gelir “hazır!” İşte yazılım endüstrisi o an doğar. (15 Şubat 1975) 
Programı yükledikleri cihaz başına 30 dolar alırlar ve kısa sürede 16 bin dolar kazanır ancak kuruşuna dokunmadan bir firma (Microsoft) kurarlar. Paralarını son sentine kadar reklama yatırır, basit ama anlaşılır sloganı hafızalara kazırlar. “Microsoft: Onsuz bilgisayar nedir ki?” 
O zamanlar oteller bile “babanızın haberi var mı bakayım” diye sorguya çektiği için ucuz pansiyonlarda sabahlayan çocuk simalı gençler, 30 yıl sonra dünyanın en zenginleri listesinde, hem de Gates birinci sırada yer alıyor. 
Bulunduğu noktaya paraşütle değil, sürüne sürüne ulaşan Gates servetine rağmen mütevazı bir hayat sürmekte. Şu an saniyede 250$, günde 20 milyon dolar kazanan Gates’in serveti 140 ülkeden fazla… 


İlk Virüs

İlk virüsü 25 yıl önce yazan kişi çok pişman.İnternetin kullanılmaya başlamasıyla dünyanın korkulu rüyası haline gelen bilgisayar virüslerinin ilki, 25 yıl önce bir lise öğrencisi tarafından arkadaşlarına “küçük bir şaka” için yazıldı.
Rich Skrenta adlı öğrenci, bilgisayar şakaları yüzünden kendisine zaten şüpheyle yaklaşan arkadaşlarını kandırmak için bulduğu bu bilgisayar numarasıyla, dünyada ilk bilgisayar virüsünü kullanıma sokan kişi olarak kötü bir üne kavuştu.
Pittsburgh yakınlarındaki Mt. Lebanon (Lübnan Dağı) Lisesinde okuyan Skrenta, kış tatili sırasında Apple II bilgisayarında ilk olarak, şimdi “boot sector” virüsü diye bilinen virüsü yazdı. Skrenta, yazdığı virüsü 1982’nin ilk aylarından itibaren okuduğu lisede ve yerel bir bilgisayar kulübünde yaymaya başladı. Virüs daha sonra dünya çapında yayılan ilk virüs oldu.


Bilgisayar kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar:

• Yüksekliği  ayarlanabilir, sırt, bele uygun ve  esnek bir ergonomik koltukta oturulmalıdır. 
• Dik oturulmalı ve sırt desteklenmelidir. 
• Monitörün üst kenarı ile göz hizasının aynı  seviyede olmasına dikkat edilmelidir. 
• Monitörden 45-75 cm uzakta oturulmalıdır. 
• Işık monitöre dik açıyla gelmemelidir. 
• Işık yansıma ve parlamaları önlenmelidir. 
• Fare ve klavye masanın üzerinde aynı seviyede olmalıdır. 
• Kollar yatay veya biraz yukar›da olmalıdır. 
• Dirsek ve eller düz bir çizgide olmalıdır. 
• Bacakların üst kısmı yatay olmalıdır. 
• Dizler 9 veya 110 derece açıda olmalıdır. 
• 15-20 dakikada bir kısa süre gözleri uzağa odaklayarak göz kaslarının dinlenmesi sağlanmalıdır. 
• Saat başı mola vererek oda temiz hava ile doldurulmalı ve ufak egzersizler yapılmalıdır.